Jajko – nieodzowny element udanego pikniku!

Latem, gdy dni są długie i ciepłe, a świat kusi wieloma możliwościami doświadczania go, nie chcemy spędzać długich godzin na przygotowywaniu posiłków. Stawiamy na proste, szybkie dania i przekąski, najlepiej takie, które możemy zabrać ze sobą w plener. Przedstawiamy kilka propozycji dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie udanej wycieczki bez jajecznych akcentów.

Owalne zdrowie

Jajko to jak wiadomo smaczna skarbnica zdrowia. W swoim składzie zawiera wiele składników mineralnych i witamin.

– Jaja to m.in. źródło witamin A, E, D, K, z grupy B (B1, B2, B12) oraz kwasu pantotenowego i kwasów Omega-3 – mówi Tomasz Jokiel z firmy Ferm Drobiu Jokiel. – Ze składników mineralnych występują w nim magnez, żelazo, jod, potas, wapń, fosfor, sód, cynk, fluor, krzem, miedź, selen, mangan i siarka.

Jajo to produkt niskokaloryczny, a jednak sycący, co jest szczególnie istotne na pikniku. Jedna sztuka ważąca 50-70 g zawiera tylko 75 kcal i ok. 6,2 g łatwo przyswajalnego białka (to ok. 12% dziennego zapotrzebowania na ten składnik).

Dobre od zawsze

Tradycyjnym sposobem przygotowania jajka przed udaniem się w podróż lub na piknik jest ugotowanie go na twardo. Oczywiście nie usuwamy skorupki i uważamy, aby nie pękła, ponieważ dzięki temu przedłużymy trwałość ugotowanych produktu.

– Jajka oprócz tego, że są zdrowe, pożywne i niskokaloryczne, mają jeszcze jedną istotną cechę, która szczególnie dobrze sprawdzi się podczas pikniku, a mianowicie niewielki rozmiar – dodaje ekspert z firmy Fermy Drobiu Jokiel. – Nie zajmują w plecaku wiele miejsca i nie generują śmieci. Po zjedzeniu skorupkę można zakopać w ziemi.

Dobrą opcją jest też zrobienie kanapek z wykorzystaniem jajek, żółtego sera, wędliny, sałaty i szczypiorku. Jako dodatek do kanapek doskonale pasuje też pasta jajeczna przygotowywana na bazie majonezu. W tym przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na warunki, w jakich kanapki będą przechowywane. Aby zachowały świeżość, najlepiej spakować je do torby termicznej.

Jajeczne wariacje piknikowe

Na piknik możemy też przygotować jajka w formie smażonej. Ciekawym pomysłem jest scotch egg, czyli jajko po szkocku. Obrane ze skorupki, ugotowane wedle uznania na twardo lub miękko, oblepiamy mielonym mięsem, przyprawionym solą, pieprzem i ziołami. Następnie obtaczamy je w mące i panierce z bułki tartej. Smażymy na głębokim tłuszczu. W Szkocji danie to często podaje się na zimno w pubach. Jednak doskonale sprawdzi się też na wyprawie, ponieważ szybko zaspokaja głód i daje energię do dalszej wędrówki.

Udając się na łono natury, można zabrać też ze sobą sałatkę z dodatkiem jajka. Jednak, aby dłużej zachowała świeżość, lepiej nie dodawać dressingu w postaci majonezu czy jogurtu naturalnego, a postawić na oliwę. W składzie natomiast połączyć gotowane jajka, sałatę, pomidorki koktajlowe, kukurydzę i pestki słonecznika. Taki orzeźwiający miks z pewnością idealnie sprawdzi się pod chmurką.

Życzymy udanych i smacznych pikników!

Porady dietetyka

Zdrowe odżywianie może być ekonomiczne, w zależności od wyboru produktów i sposobu ich przygotowywania. Na przykład, warzywa i owoce sezonowe są często tańsze niż te importowane, a kupowanie produktów w sklepach typu "outlet" czy w marketach wiejskich też może być korzystniejsze cenowo.

Kupowanie produktów w bulk (większe ilości) również może być tańsze. Gotowanie w domu zamiast jedzenia na mieście również pozwala na oszczędności. Dlatego, zdrowe odżywianie nie musi być drogie, ale wymaga planowania i przemyślanego zakupów.

Aby rozpocząć zdrowe odżywianie, można rozpocząć od kilku prostych kroków:

  1. Planowanie: Przygotuj plan posiłków na cały tydzień, uwzględniając różnorodność warzyw, owoców i białka.
  2. Lista zakupów: Przygotuj listę zakupów z produktami, których potrzebujesz do przygotowania posiłków.
  3. Gotowanie w domu: Gotuj w domu, zamiast jadać na mieście, pozwala to na lepsze kontrolowanie składników i ilości kalorii.
  4. Unikaj jedzenia z fast foodów i gotowych posiłków, które zazwyczaj zawierają duże ilości tłuszczu i cukru.
  5. Pij dużo wody i ograniczaj ilość kawy, alkoholu i słodkich napojów.
  6. Dodaj do swojej diety różnorodne warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste.
  7. Pamiętaj o regularnym ruchu fizycznym.
  8. Zmiana nawyków żywieniowych powinna być stopniowa i dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości, nie należy się załamywać przy pierwszych trudnościach.

Oto kilka zasad zdrowego odżywiania:

  1. Różnorodność: jedz różne rodzaje warzyw, owoców, białka, ziaren i produktów pełnoziarnistych.
  2. Proporcje: zachowaj równowagę między posiłkami białkowymi, tłuszczami i węglowodanami.
  3. Ograniczenie: ograniczaj spożycie cukru, soli i tłuszczu nasyconych.
  4. Błonnik: jedz produkty bogate w błonnik, który pomaga utrzymać prawidłową pracę jelit.
  5. Woda: pij wystarczającą ilość wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
  6. Ruch: uprawiaj regularnie ruch fizyczny, aby poprawić kondycję i zdrowie.
  7. Umiar: jedz tylko tyle, ile potrzebujesz, aby utrzymać prawidłową masę ciała.
  8. Zdrowe przetworzone produkty: unikaj produktów przetworzonych i wybieraj te, które mają jak najmniej składników.
  9. Gotowanie w domu: gotuj w domu, aby lepiej kontrolować składniki i ilość kalorii.
  10. Zmiana nawyków: stopniowo zmieniaj swoje nawyki żywieniowe, aby uniknąć zbyt drastycznych zmian i trudności w ich przestrzeganiu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *