Mniej a częściej

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o tej zasadzie. Mamy jeść mniejsze posiłki, ale jednocześnie mamy jeść częściej. Wówczas nie będziemy dopuszczali do sytuacji, gdy nasz organizm będzie tak głodny, że trudno nam będzie przestać jeść, przez co zjemy znacznie więcej niż faktycznie potrzebujemy.

Nie podjadajmy

Warto dopilnować, aby zjeść pożywne śniadanie, później niewielką porcję na drugie śniadanie. W dalszej kolejności powinien być obiad, podwieczorek i lekka kolacja. Bardzo ważne jest to, abyśmy jedli mniejsze porcje, tak abyśmy się najedli, ale jednocześnie nie przejadali. Co ważne, to musimy także pilnować, aby nie podjadać między tymi posiłkami. Nie wolno nam nic jeść pomiędzy, bo wówczas będziemy zaburzać proces trawienia, a to będzie powodowało, że będziemy zaburzać pracę naszego metabolizmu.

Wartościowe posiłki to podstawa

Nie dość, że musimy jeść mniejsze posiłki, to jeszcze powinniśmy dopilnować, aby były one jak najbardziej wartościowe. Zamiast zjeść słodki batonik, lepiej zrobimy, jeśli zjemy marchewkę, albo jabłko. Co więcej warto jeść produkty bogate w błonnik, dzięki czemu będziemy szybciej się zasysali, a jednocześnie będziemy przez dłuższy czas czuli sytość i będzie mniejsze niebezpieczeństwo, że będziemy podjadać.

Musimy zobaczyć jak to wszystko powinno wyglądać, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie odżywiamy się w odpowiedni sposób. Dzięki temu łatwiej będzie nam też w odpowiedni sposób zaplanować swoje żywienie, tak aby było jak najlepsze.

Porady dietetyka

Zdrowe odżywianie może być ekonomiczne, w zależności od wyboru produktów i sposobu ich przygotowywania. Na przykład, warzywa i owoce sezonowe są często tańsze niż te importowane, a kupowanie produktów w sklepach typu "outlet" czy w marketach wiejskich też może być korzystniejsze cenowo.

Kupowanie produktów w bulk (większe ilości) również może być tańsze. Gotowanie w domu zamiast jedzenia na mieście również pozwala na oszczędności. Dlatego, zdrowe odżywianie nie musi być drogie, ale wymaga planowania i przemyślanego zakupów.

Aby rozpocząć zdrowe odżywianie, można rozpocząć od kilku prostych kroków:

 1. Planowanie: Przygotuj plan posiłków na cały tydzień, uwzględniając różnorodność warzyw, owoców i białka.
 2. Lista zakupów: Przygotuj listę zakupów z produktami, których potrzebujesz do przygotowania posiłków.
 3. Gotowanie w domu: Gotuj w domu, zamiast jadać na mieście, pozwala to na lepsze kontrolowanie składników i ilości kalorii.
 4. Unikaj jedzenia z fast foodów i gotowych posiłków, które zazwyczaj zawierają duże ilości tłuszczu i cukru.
 5. Pij dużo wody i ograniczaj ilość kawy, alkoholu i słodkich napojów.
 6. Dodaj do swojej diety różnorodne warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste.
 7. Pamiętaj o regularnym ruchu fizycznym.
 8. Zmiana nawyków żywieniowych powinna być stopniowa i dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości, nie należy się załamywać przy pierwszych trudnościach.

Zdrowa dieta to taka, która zapewnia organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy, minerały i właściwą ilość kalorii. Powinna również ograniczać ilość cukru, tłuszczu i soli oraz promować spożycie warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika, wody i ruchu fizycznego jest również ważne dla utrzymania dobrego zdrowia.

Przykłady zdrowych posiłków to:

 • Sałatka z rukolą, pomidorami, czerwoną cebulą, awokado i grillowanym kurczakiem
 • Owsianka z płatków owsianych, mleka roślinnego, bananem, jagodami i orzechami
 • Zupa warzywna z cebulą, marchewką, selerem, pomidorem i zielonym groszkiem
 • Pieczona ryba z warzywami, takimi jak brokuły, cukinia i papryka, z dodatkiem cytryny i ziół
 • Warzywny koktajl z szpinaku, bananem, mlekiem roślinnym, jagodami i orzechami.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *